Efektywna praca - co może pomóc?
Każdy z nas miał taki dzień, w którym po 8 godzinach spędzonych w pracy zastanawiał się, co tak naprawdę zrobił i dlaczego obowiązków, zamiast ubywać, to przybywa. Jak zatem znaleźć przepis na to, aby takich dni było jak najmniej? Według nas kluczem w tym przypadku jest efektywna praca, która jest niczym innym jak po prostu zbiorem pewnych nawyków i przyzwyczajeń, dzięki którym wynik spędzenia w biurze połowy dnia będziemy mogli uznać za satysfakcjonujący. Oczywiście każda osoba może mieć swoje osobiste, sprawdzone sposoby na efektywne pracowanie, ale są pewne rady, które mogą przydać się każdemu.
Bałagan nie sprzyja
Podobno bałagan na biurku sprzyja kreatywnemu myśleniu. Lepiej jest jednak poszukać źródła kreatywności gdzie indziej, a na naszym miejscu pracy utrzymywać porządek, który pozwoli na bezproblemowe znalezienie na przykład bardzo ważnej notatki z wczoraj. Warto pamiętać, że pracując przy komputerze okazji do zrobienia bałaganu mamy dwa razy więcej. Bałaganić możemy zarówno na swoim biurku, jak i na dysku. Wrzucanie plików do folderu, którego nazwa składa się z kilku przypadkowych literek, zdecydowanie nie jest dobrym pomysłem. Porządek na komputerze jest niezwykle ważny nie tylko „tu i teraz”, ale także w perspektywie długoterminowej. Jeśli po jakimś czasie klient odezwie się z prośbą o odświeżenie projektu, czy na przykład wprowadzenie zmian w treści wizytówki, to zdecydowanie łatwiej będzie nam odnaleźć plik właściwie opisany i znajdujący się w odpowiednim folderze. Oprócz utrzymywania porządku ważnym nawykiem jest również zapisywanie ważnych zadań i istotnych informacji. Jeśli po przeczytaniu maila wydaje Ci się, że przecież będziesz pamiętał, aby zająć się tym jeszcze dzisiaj, to masz rację… wydaje Ci się. Niestety często nawet po kilku minutach nie pamiętamy, o czym tak ważnym myśleliśmy jeszcze przed momentem. W związku z tym prowadzenie kalendarza, czy zwykłego notesu może okazać się bardzo pomocne. Oczywiście osoby, które wolą bardziej nowoczesne rozwiązania, mogą skorzystać z elektronicznych rozwiązań. Podczas zapisywania zadań warto nadać im priorytet, aby wiedzieć, które jest najpilniejsze. Technika? Dowolna. Używanie kolorów, zakreślanie mazakami...najprostsze rozwiązania bywają najlepsze. Pomoże nam to również w uniknięciu opóźnień i zbyt późnego zabierania się do pracy nad projektem. Mimo że na niektórych zbliżający się deadline może działać mobilizująco, to lepiej uniknąć sytuacji, w której braknie nam czasu na rzetelne wywiązanie się z obowiązków. To, przez co efektywna praca często nie wychodzi, to rozpraszacze. Mowa oczywiście o mediach społecznościowych i innych stronach, które kuszą do tego, aby spędzić na nich kilka minut, które nie wiadomo dlaczego czasami przeradzają się w godzinę, albo i więcej… Jeśli nie sprawdza się tutaj silna wola, to można również skorzystać z pomocy aplikacji, które precyzyjnie odmierzą nam czas, który możemy spędzić na przykład na profilu na Facebooku.
Własne sposoby
Oczywiście dla każdego efektywna praca może wyglądać inaczej i każdy może mieć na nią swój własny przepis. Być może są również takie osoby, którym powyższe rady wydają się oczywiste, albo zupełnie nieprzydatne. Warto pamiętać, że nawet jeśli któraś z czynności może wydawać nam się uciążliwa (na przykład zapisywanie zadań na każdy dzień), to po pewnym czasie najprawdopodobniej stanie się nawykiem, który nie będzie sprawiał nam najmniejszego problemu.