kolory-agencja-interaktywna

Kolory – czy mają znaczenie?

Mogą przyprawiać o ból głowy, odprężać, a nawet pobudzać apetyt – kolory, bo o nich tutaj mowa to jeden z elementów spajających identyfikację wizualną każdej firmy. Nierzadko z trudnością potrafimy skojarzyć, jak dokładnie wygląda logo konkretnej marki, ale z łatwością przychodzi nam wskazanie koloru, jaki w nim dominuje. I mimo istnienia utartych przekonań dotyczących kolorów warto wiedzieć, że sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana, niż mogłoby się wydawać. Tak czy owak, warto się dobrze zastanowić nad ich wyborem podczas budowania tożsamości swojej marki.

Nie takie oczywiste

Pomimo istnienia wspomnianych już wcześniej ogólnych założeń dotyczących znaczenia kolorów i emocji, jakie mogą wzbudzać w odbiorcach, warto pamiętać, że każdy jest inny. Konsumenci różnią się od siebie preferencjami w każdym względzie, a także indywidualnymi doświadczeniami, które sprawiają, że te same rzeczy odbierają w zupełnie inny sposób. Mimo że zielony z reguły kojarzy się z wyciszeniem, naturą i harmonią, to jednak zawsze może znaleźć się ktoś, w kim kolor ten może wzbudzić irytację. Powód może być zupełnie błahy, jak na przykład zielony kolor ścian w obskurnym pokoju wynajmowanym na studiach. Oczywiście nie oznacza to, że powinniśmy wziąć pod uwagę preferencje każdej pojedynczej jednostki – z wiadomych względów nie jest to możliwe. Należy jednak mieć świadomość, że zawsze może znaleźć się osoba, która określone barwy odbierze w zupełnie inny sposób niż my sami, czy inni konsumenci. Analogię można odnaleźć w treściach kierowanych do naszych odbiorców na przykład w social mediach. Przykładowo żartobliwy obrazek, który rozbawi ¾ naszych fanów, zawsze może trafić na osoby, którym na jego widok zupełnie nie będzie do śmiechu. Dużą rolę w tym, jak kolor będzie odbierany i czy w ogóle zostanie zauważony, odgrywa również tło. Kolor czerwony, który mobilizuje do działania i zdecydowanej większości osób kojarzy się z promocjami, wcale nie musi przyciągać uwagi – na przykład, jeśli znajdzie się na stronie internetowej, na której dominuje kolor czerwony. Jeśli natomiast zostanie wyeksponowany na jakimś neutralnym tle to rzeczywiście możemy się spodziewać, że przyciągnie uwagę odbiorcy. Kolor żółty raczej nie skojarzy się z ekskluzywnością, w przeciwieństwie do złotego i czarnego.  Pomarańczowy zaś może wzbudzić u konsumenta apetyt, odwrotnie niż niebieski.

Właściwy wybór

Niezależnie od tego, czy chodzi o logotyp, czy stronę internetową podczas wyboru kolorów warto posłuchać głosu serca i swojej własnej intuicji. Niemniej jednak zapoznanie się z teorią i badaniami dotyczącymi barw również może pomóc w podjęciu odpowiednich decyzji.

Comments are closed.