Łatwiej przychodzi nam odbieranie obrazów niż tekstu. Nie od dzisiaj wiadomo, że między innymi w reklamie, większą skutecznością cechują się przekazy opatrzone fotografią albo grafiką, lub nawet takie, które składają się wyłącznie z nich. Dodatkowo większość ludzi to wzrokowcy, a co za tym idzie wszystko, co mogą „obejrzeć” zostanie przez nich lepiej zapamiętane niż to, co mogą tylko przeczytać. Co zatem zrobić, kiedy mamy do przekazania informacje, które ujęte w zwykły, ciągły tekst najprawdopodobniej nie zainteresowałyby odbiorców, lub po prostu byłyby trudne do zrozumienia i ciężkie w odbiorze. Wtedy z pomocą przychodzi nam infografika, czyli forma, która polega na prezentacji informacji w sposób łączący ze sobą tekst i elementy wizualne. A kiedy już uznaliśmy, że infografika to idealny sposób na przedstawienie informacji, na których przekazaniu nam zależy powinniśmy podjąć się jej wykonania z głową, aby na końcu naszej pracy nie okazało się, że wygląda tak, że sami nie wiemy o co chodzi, a co dopiero jej docelowi odbiorcy, którzy nie do końca muszą znać się na rzeczy, a przecież zależy nam na tym aby odebrali wszystko we właściwy sposób. Jeśli będziemy trzymać się kilku zasad prawdopodobieństwo osiągnięcia sukcesu zdecydowanie wzrośnie.
A więc po kolei
Uznałeś, że infografika ładnie wygląda i będzie uatrakcyjniała wygląd Twojego firmowego profilu facebook? To świetnie, ale pamiętaj, że liczy się też treść, właściwie to jest ona najważniejsza, bo nawet najładniejszy obrazek zawierający nieskładne albo po prostu nieprzydatne informacje nie spełni swojego zadania. Dlatego przed podjęciem pracy zbierz informacje i upewnij się, że przekażą to, co powinny i co miałeś na myśli. Kolejny krok to już działanie, nawet jeśli nie jesteś ekspertem w obsłudze bardziej zaawansowanych programów graficznych z łatwością znajdziesz w sieci strony, które w prosty sposób umożliwią Ci stworzenie tego typu grafiki. Teraz możesz wykazać się kreatywnością. Możliwości doboru układu, elementów graficznych, czcionki i kolorów jest wiele, w łatwy więc sposób wyróżnisz te informacje, które są najważniejsze i zwrócisz na nie uwagę odbiorcy. Warto pamiętać o tym, że infografika powinna być przejrzysta i czytelna. Wymyślne czcionki i krzykliwe kolory najprawdopodobniej przyciągną wzrok, ale na pewno nie zachęcą do zagłębiania się w treść. Kiedy już zakończysz proces tworzenia infografiki upewnij się, że nie wkradły się do niej żadne błędy, ortograficzne, merytoryczne, gramatyczne – w profesjonalnie wykonanej infografice nie ma na nie miejsca. Spójrz na nią z dystansu i sam oceń czy prezentuje się tak, jakbyś tego chciał. Najlepiej pokaż ją innej osobie i poproś o opinię, po tym jak sam oglądałeś ją przez dłuższy czas na ekranie komputera możesz być niezdolny do obiektywnej oceny lub wyłapania pewnych błędów. Jeśli upewniłeś się, że wszystko jest w porządku to brawo. Infografika jest gotowa!
Wykorzystać potencjał
Skoro już wiemy co to jest infografika i jak powinien wyglądać proces jej tworzenia to warto zastanowić się, do czego tak naprawdę możemy ją wykorzystać. A możliwości jest wiele. Za pomocą inforgrafiki z powodzeniem możemy zaprezentować produkt, który posiadamy w swojej ofercie. Przedstawienie jego właściwości, cech czy zastosowania w takiej formie zdecydowanie lepiej trafi do odbiorców niż „suchy tekst”. Jeśli chcemy dać się lepiej poznać Klientom możemy przedstawić na infografice wiadomości dotyczące naszej firmy lub na przykład przedstawić naszą historię. Może to być także dobry pomysł na przedstawienie aktualnie prowadzonych w naszej firmie działań oraz promowanie podejmowanych przez nas inicjatyw. Stworzenie infografiki wymaga od nas więcej pracy niż napisanie tekstu, który przecież zawierałby dokładnie takie same informacje. Jeśli jednak zależy nam na wzbudzeniu zainteresowania naszych odbiorców warto włożyć w przekazywanie treści trochę wysiłku.