Kiedyś świat wyglądał prościej, wiadomo było na przykład, że jeśli ktoś używa internetu do przeglądania stron internetowych to robi to na komputerze, innej możliwości nie było. Jednak wszystko idzie z duchem czasu, również w tej dziedzinie od czasu rozpowszechnienia się internetu wiele się zmieniło. Społeczeństwo staje się coraz bardziej mobilne, a atrybutem nowoczesnego człowieka jest dzisiaj smartfon i tablet. Ciężko jest nam wyobrazić sobie dzień bez telefonu pod ręką, a co dopiero funkcjonowanie bez niego. Przestał on służyć tylko do komunikowania się z innymi, na chwilę obecną ma wiele innych zastosowań, ludzie jadąc w tramwaju do pracy dokonują zakupów online, poszukują propozycji na wakacje czy przeglądają różne portale.Tak rozwinął się świat i nie zapowiada się, żeby ten rozwój został zahamowany. Strony internetowe musiały pójść z biegiem czasu i dostosować się do nowej rzeczywistości. Co łączy te dwie kwestie: mobilność i strona www?
RWD, czyli Responsive Web Design
Znana od kilku lat technika projektowania stron internetowych nadal dla wielu pozostaje bardzo odległym tematem. Kiedy jednak urządzenia mobilne zaczynają podbijać rynek sprzedażowy, trzeba bliżej przyjrzeć się pojęciu RWD.
RWD to jak wspomniano jedna z technik projektowania stron www. Różni się jednak od innych tym, że jest ona tworzona w taki sposób, aby mogła być w odpowiedni sposób wyświetlana na wszystkich urządzeniach mobilnych. Na pewno każdy z nas spotkał się z sytuacją, kiedy nie mógł przy pomocy smartfona przejrzeć oferty swojego ulubionego e-sklepu czy przeczytać ciekawego newsa na blogu. Dlatego też w takich przypadkach warto jest skorzystać z techniki RWD, czyli stworzenia strony responsywnej. Jest to ta sama strona jednak wykonana w specjalny sposób, który umożliwia dopasowanie się jej do każdego rodzaju urządzenia mobilnego. Rozdzielczość ekranu urządzenia nie jest już przeszkodą do prawidłowego wyświetlania się strony www.
Dostosowanie się do szerokości ekranu – jak to działa
Strony mogą dostosowywać się do szerokości ekranu na dwa sposoby:
1. Płynnie: oznacza to, że przy zmianie szerokości wyświetlacza poszczególne elementy strony pozostają lub są ukrywane. Również ich szerokość zmienia się płynnie.
2. Statycznie: przy pomocy odpowiednich skryptów strona rozpoznaje szerokość wyświetlacza, a następnie ładuje odpowiedni dla niej szablon.
Nie ulega wątpliwości, że posiadania strony responsywnej to bardzo duża zaleta każdej firmy a w dzisiejszych czasach nawet konieczność. W ten sposób każdy użytkownik niezależnie od miejsca, w jakim się znajduje, może przejrzeć ofertę sklepu, przeczytać newsy z bloga czy zasięgnąć porady eksperta. Poruszanie się po stronie internetowej będzie dla niego komfortowe a jej obsługa nie sprawi mu problemu, niewątpliwie przyczyni się to do tego, że zostanie na niej dłużej. Bardzo łatwo dostrzec korzyści wynikające z responsywnej strony internetowej. Jeśli nie do końca wiesz jak się za to zabrać z przyjemnością Ci pomożemy. A czy to się opłaca? Oczywiście, że tak. Zadowolony użytkownik z pewnością wróci na stronę, która mu się spodobała.