Na pewno każdemu z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyło się zrezygnować z zakupów w sklepie odzieżowym z powodu zbyt długiej kolejki osób oczekujących do przymierzalni… lub wyjść z punktu usługowego ze względu na to, że osoba obsługująca była akurat zajęta i poleciła nam zaczekać. Słowo klucz? Czas. A dokładniej czas oczekiwania. Dokładnie to samo zjawisko można zaobserwować w świecie wirtualnym. Z tą różnicą, że minuta minucie nierówna i o ile w prawdziwym świecie taki czas oczekiwania jest jak najbardziej do przyjęcia, o tyle możemy mieć pewność, że czas ładowania się strony internetowej wynoszący 60 sekund skutecznie zniechęci potencjalnego klienta.
Liczy się każda sekunda
Na wstępie warto zaznaczyć, że są czynniki, na które nie mamy wpływu i w pewnych sytuacjach nie jesteśmy w stanie nic poradzić na to, że strona wolno się ładuje. Jednym z nich jest szybkość łącza, z jakiego korzysta użytkownik podczas odwiedzin na stronie internetowej. Nie oznacza to jednak, że mamy siedzieć z założonymi rękoma i bezczynnie przyglądać się jak tracimy klientów ze względu na to, że nie mogą oni doczekać się na załadowanie się witryny. W zdecydowanie większej ilości przypadków geneza problemu leży w samej stronie internetowej. Przeładowana ciężkimi grafikami i animacjami witryna na pewno nie będzie ładowała się szybko. Dobra wiadomość jest taka, że w internecie znaleźć można sporo narzędzi, które pomogą w zmierzeniu czasu ładowania się strony, a nawet pokażą sugestie, które pomogą nam w polepszeniu sytuacji. Małymi krokami zaczynając od dostosowania i kompresji plików czy pozbycia się niepotrzebnych wtyczek możemy znacząco skrócić czas ładowania się strony. Oprócz czynnika ludzkiego, czyli po prostu zniecierpliwienia (swoją drogą w pełni uzasadnionego) potencjalnych klientów duże znaczenie odgrywa tutaj również wyszukiwarka Google, która na pierwszych pozycjach wyszukań pokazuje jedynie te strony, które nie każą zbyt długo na siebie czekać. A jak wiadomo, w niektórych przypadkach (jak nie w większości) obecność w Top 10 jest niemalże na wagę złota. Szybkość ładownia strony wpływa wiec na pozycjonowanie. Nie od dzisiaj bowiem wiadomo, że nieliczne osoby odwiedzają drugą stronę z wyszukaniami, jeszcze mniej internautów zapuszcza się na trzecią, nie wspominając już nawet o tych jeszcze dalszych.
Czas to pieniądz
Powodów, dla których warto przyjrzeć się swojej stronie internetowej, jak widać, jest kilka. Pamiętajmy, że nawet najładniejsza, oryginalna i prezentująca naszą pracę w wyszukany sposób witryna nie spełni swoich podstawowych funkcji, jeśli potencjalni klienci nie będą w stanie jej “z marszu” obejrzeć. Skoro nie zapoznają się z ofertą, to na pewno z niej nie skorzystają…